Pomarkku saa pian vieraakseen Ihana kamala maaseutu -asumiskokeiluun osallistuvat kokeilijat. He vierailevat kunnassamme 12. lokakuuta -17. lokakuuta.
Asumiskokeiluviikon aikana kokeilijat pääsevät tutustumaan Pomarkkuun arjen tasolla: kunnassa asumiseen, palveluihin, harrastusmahdollisuuksiin, luontoon ja paikalliseen yhteisöön. Viikko-ohjelma on räätälöity heidän kiinnostuksensa ja elämäntilanteensa mukaan, ja sen tarkoituksena on tarjota mahdollisimman aito kokemus maaseutuelämästä.
Kokeilijat ovat hakeneet mukaan siksi, että he pohtivat oikeasti maalle muuttamista – ja Pomarkku voi hyvinkin olla heidän tuleva kotipaikkansa. Kohdataan heidät siis avoimin mielin ja ystävällisesti, ihan niin kuin Pomarkussa on aina tavattu tehdä.
Ihana kamala maaseutu -asumiskokeiluja järjestää Leader Pohjois-Satakunnan hallinnoima Verkostosta vetovoimaa -yhteistyöhanke, jota osarahoittaa Euroopan unionin maaseuturahasto.